MÖBLER / Bord / Sybord 5005440
nr 500 5440
Sybord
1800-tal, Valnöt, längd: 50, djup: 36, höjd: 76, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Utrop:
1.500 kr
Såld:
2.100 kr
måndag 10 december 2007
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods